Location & dates EMBL Heidelberg, Germany 8 - 12 Sep 2013
Deadlines Registration closed Abstract - submission closed
Online Registration unavailable on 26 May 2015

Due to a technical upgrade, the online registration system will be unavailable on Monday, 26 May 2015.
We apologise for any inconvenience this may cause.

Conference Programme

The 2013 programme (subject to changes)

 
Day 1 - Sunday 8 September
TimeSpeakerTitle
16:00 - 18:00 Registration  
18:00 - 19:00 Dinner
19:00 - 19:15 Welcome  
19:15 - 20:00 Keynote History Lecture:
Nahum Sonenberg, 
McGill University
A historical perspective: translation initiation in eukaryotes in health and disease 
20:00 - 20:45 Keynote Lecture:
Nenad Ban, 
ETH Zurich
Structural Studies of Eukaryotic Ribosomes and Functional Insights 
20:45 - 22:45 Welcome reception & Meet the Speakers
ATC Foyer
 
 
Day 2 - Monday 9 September
TimeSpeakerTitle
09:00-12:30 Session 1: Regulation of initiation
Chair: Martin Bushell
09:00 - 09:30 Invited talk:
Martin Bushell,
MRC Toxicology Unit
microRNA mechanism: Are we there yet? 
09:30 - 10:30 Selected talks (4 á 15 min):
Martin Jennings, Rivka Dikstein, David Weinberg, Petra Van Damme
10:30 - 11:00

Coffee break

11:00 - 12:30 Selected talks (6 á 15 min):
Cornelis Calkhoven, Joanna Somers, Peter Todd, Philip Gould, Mikhail Shchepetilnikov, Eric Mills
12:30 - 14:00 Lunch
14:00 - 17:30 Session 2: Elongation, Termination and Recycling
Chair: Tatyana Pestova
14:00 - 14:30 Invited talk:
Tatyana Pestova,
SUNY Downstate Medical Center
Mechanisms of eukaryotic reinitiation 
14:30 - 16:00 Selected talks (6 á 15 min):
Natalia Demeshkina, Wolf Holtkamp, Christian Spahn, Thomas Dever, Agata Starosta, Karissa Sanbonmatsu
16:00 - 16:30 Coffee break
16:30 - 17:30 Selected talks (4 á 15 min):
Poul Sorensen, Andrew Firth, Mathew Coleman, Joshua Dunn
17:30 - 18:00 Refreshments  
18:00 - 19:30 Dinner  
19:30 - 21:30 Poster Session I (No. 244 - 185) on Helix A
21:30 - 23:00

Wine & Cheese and Meet the Speakers
ATC Foyer

 
 
Day 3 - Tuesday 10 September
TimeSpeakerTitle
09:00-11:45 Session 3: Ribonucleoprotein Complexes
Chair: Jernej Ule
09:00-09:30 Invited talk: Translational control by Staufen 1 bound to double-stranded regions in mRNAs
Jernej Ule,
University College London
09:30-10:15 Selected talks (3 á 15 min):
Chris Kershaw, Alfredo Castello, Laurence Wurth
10:15-10:45 Coffee break
10:45 - 11:45 Selected talks (4 á 15 min):
Scott Kuersten, Seung Hwan Lee, Benedikt Beckmann, Paul Fox
11:45 - 16:30 Free time / Sightseeing downtown  
16:30 - 19:15 Session 4: Mechanistic insights into initiation
Chair: Nicola Gray
16:30 - 17:00 Invited talk: DAZL regulates both the translation initiation and deadenylation of germ cell mRNAs  
Nicola Gray,
University of Edinburgh
17:00 - 18:00 Selected talks (4 á 15 min):
Angelita Simonetti, Umesh Varshney, Alan Hinnebusch, Amedee de Georges
18:00 - 18:30 Coffee break
18:30 - 19:15 Selected talks (3 á 15 min):
Franck Martin, Virginie Marcel, Daniela Brina
19:15 - 20:30 Dinner
20:30 - 22:30 Poster Session II (No. 184 - 125) on Helix A
22:30 - 23:30 Wine & Cheese and Meet the Speakers
ATC Foyer
 
 
Day 4 - Wednesday 11 September
TimeSpeakerTitle
09:00 - 12:30 Session 5: The Ribosome
Chair: Roland Beckmann
 
09:00 - 09:30 Invited talk:
Roland Beckmann,
Gene Center Munich
Introduction + Structural basis of termination and co-translational translocation in eukaryotes 
09:30 - 10:30 Selected talks (4 á 15 min):
Christiane Schaffitzel, Sandro Pereira, Christian Blau, Neva Caliskan
10:30 - 11:00 Coffee break
11:00 - 12:30 Selected talks (6 á 15 min):
Nicolas Garreau de Loubresse, Sergey Dmitriev, Scott Blanchard, Evelyn Sattlegger, Niels Fischer, Stefan Arenz
12:30 - 14:00 Lunch
14:00 - 16:00 Poster Session III (No. 124 - 66) on Helix B
16:00 - 18:15 Session 6: RNA Processing and Turnover
Chair: Oliver Mühlemann
16:00 - 16:30 Invited talk:
Oliver Mühlemann, 
University of Bern
Mechanistic aspects of NMD in human cells 
16:30 - 17:00 Selected talks (2 á 15 min):
Luísa Romão, Quentin Defenouillère
17:00 - 17:30 Coffee break  
17:30 - 18:15 Selected talks (3 á 15 min):
Elisa Izaurralde, Luke Yates, Karine Santos
18:15 - 19:15 Pre-Dinner Drinks & Meet the Speakers
ATC Foyer
19:15 - 01:00 Conference Dinner & Party
 
 
Day 5 - Thursday 12 September
TimeSpeakerTitle
09:15 - 12:00 Session 7: Non-coding RNA and Development
Chair: Antonio Giraldez
09:15 - 09:45 Invited talk:
Antonio Giraldez,
Yale University
Using Ribosome footprinting to understand translational regulation during vertebrate development 
09:45 - 10:30

Selected talks (3 á 15 min):

Michal Shapira, Yves Poirier, Pavel Ivanov

 
10:30 - 11:00 Coffee break
11:00 - 12:00

Selected talks (4 á 15 min):

Marija Mihailovic, Partho Sarothi Ray, Laura Ranum, Mark Biggin

 
12:00 - 12:15 Closing Remarks  
12:15 Packed Lunch & Departure