Location & dates EMBL Heidelberg, Germany 16 - 26 Jun 2013
Deadlines Application closed
Online Registration unavailable until 24 January 2017

Please note that our online payment system is down due to maintenance and will be reopened by Tuesday 24 January.
Registration is still possible for those that choose to pay later.
We apologise for any inconvenience this may cause.

Course Programme

 
Day 1 - Sunday 16 June
Time    
13:00-15:00 Instructors Get-together  
15:00 - 15:30 Student Arrival  
15:30 - 15:45 Welcome Address: Rachel Mellwig and Gareth Griffiths
15:45 - 19:00 Short talks by participants "7 min talks"
19:00 - 19:30 Short Lab tour with students  
19:30 - 21:30 Get-together of students and teachers  
 
 
Day 2 - Monday 17 June
Time Speaker Title
09:00 - 09:45 Petr Chlanda,
NIH
Principles of transmission electron microscopy
09:45 - 10:30 Yannick Schwab,
EMBL Heidelberg
Principles of TEM Specimen preparation
10:30 - 10:45 Coffee break
10:45 - 11:30 Herb Hagler,
UT Southwestern Medical Center
Approaches for plastic embedding and sectioning
11:30 - 12:15 Paul Webster,
House Research Institute
Introduction to Tokuyasu cryo-sectioning
12:15 - 13:00 Gareth Griffiths,
University of Oslo
Basics of Immunolabelling for TEM
13:00 - 14:00 Lunch
14:00 - 19:30 Practicals  
19:30 - 21:00 Dinner  
 
 
Day 3 - Tuesday 18 June
Time Speaker Title
09:15 - 10:00 Paul Webster,
House Research Institute
Practical procedures in immunolabeling
10:00 - 10:45 Gareth Griffiths,
University of Oslo
Antibodies and the complexity of immunolabeling
10:45 - 11:00 Coffee break
11:00 - 11:45 Andreas Brech and Randi Olsen
Oslo University Hospital and University of Tromso
Applications for Tokuyasu cryo-sectioning
11:45 - 12:30 Rachel Mellwig,
EMBL Heidelberg
EM and applications in Biology
12:30 - 13:30 Lunch
13:30 - 19:30 Practicals  
19:30 - 21:00 Dinner  
 
 
Day 4 - Wednesday 19 June
Time Speaker Title
09:15 - 10:00 Gareth Griffiths,
University of Oslo
Chemical Fixation
10:00 - 10:45 Petr Chlanda,
NIH
Vitrification for cryo EM- the basics
10:45 - 11:00 Coffee break
11:00 - 11:45 Heinz Schwarz,
MPI for Developmental Biology
Sampling, rapid freezing and freeze substitution
11:45 - 12:30 Heinz Schwarz,
MPI for Developmental Biology
Adapting cryofixed material for immunolabelling
12:30 - 13:30 Lunch
13:30 - 19:30 Practicals  
19:30 - 21:00 Dinner  
 
 
Day 5 - Thursday 20 June
Time Speaker Title
09:00 - 10:00 Helmut Gnaegi,
Diatome Ltd
New developments at the cutting edge
10:00 - 10:45 Petr Chlanda,
NIH
Introduction to Tomography
10:45 - 11:00 Coffee break
11:00 - 11:45 Marek Cyrklaff,
Heidelberg University
Cryo EM and tomography
11:45 - 12:30 Sakia Mimietz
Leica Microsystems
 
12:30 - 13:30 Lunch
13:30 - 19:30 Practicals  
19:30 - 21:00 Dinner  
 
 
Day 6 - Friday 21 June
Time Speaker Title
09:00 - 10:00 Heinz Schwarz,
MPI for Developmental Biology
Correlative light and electron microscopy - part 1
10:00 - 10:45 Yannick Schwab,
EMBL Heidelberg
Correlative light and electron microscopy - part 2
10:45 - 11:00 Coffee break
11:00 - 12:00 Christian Hacker
University of St Andrews Scotland
Sampling for EM
12:00 - 13:00 Christian Hacker
University of St Andrews Scotland
2D quantification
13:00 - 14:00 Lunch
14:00 - 19:00 Free afternoon  
19:00 - 21:00 Dinner downtown  
 
 
Day 7 - Saturday 22 June
Time Speaker Title
09:00 - 10:00 Christian Hacker
University of St Andrews Scotland
Practical aspects of data acquisition for 2D analysis
10:00 - 11:00 John Lucocq,
University of St Andrews Scotland
Colloidal gold
11:00 - 13:00 Practicals
13:00 - 13:45 Lunch
13:45 - 18:00 Practicals and practical demonstrations
18:00 - 19:30 Optional modules (TBA)
19:30 - 21:00 Dinner  
 
 
Day 8 - Sunday 23 June
Time Speaker Title
09:15 - 10:00 John Lucocq,
University of St Andrews Scotland
Specialised methods for assessing particulate labelling
10:00 - 10:45 Exercises: Structure quantitation and gold labelling
10:45 - 11:00 Coffee Break
11:00 - 12:30 Exercises: New methods for assessing labelling distribution
12:30 - 13:30 Lunch  
13:30 - 18:00 Practicals  
18:00 - 19:30 Optional modules (TBA)  
19:30 - 21:00 Dinner  
 
 
Day 9 - Monday 24 June
Time Speaker Title
09:15 - 10:00 John Lucocq,
University of St Andrews Scotland
3D stereology
10:00 - 10:45 Excercises: 3D stereology  
10:45 - 11:00 Coffee break
11:00 - 12:30 Practicals  
12:30 - 13:15 Lunch
13:15 - 18:30 Practical session  
18:30 - 19:30 Paul Walther,
Ulm University
STEM tomography
19:30 - 20:30 Dinner  
20:30 - 21:30 Jean Paul Goldmacher Colloidal Gold from Theory to Practice
 
 
Day 10 - Tuesday 25 June
Time Speaker Title
09:00 - 09:45 Yannick Schwab,
EMBL Heidelberg
Volume ultrastructure using serial imaging
09:45 - 11:00 FEI "Deconvolution SEM"  
11:00 - 13:00 Practicals  
13:00 - 13:45 Lunch
13:45 - 18:00 Practical session  
18:00 - 19:30 Optional modules (TBA)  
19:30 - 22:00 Farewell Party (Wine and Cheese)  
 
 
Day 11 - Wednesday 26 June
Time Speaker Title
09:00 - 10:00 Final discussion  
10:00 - 13:00 Practicals  
13:00 - 13:45 Lunch
13:45 - 16:00 Practical session  
16:00 End of the course