Location & dates EMBL Heidelberg, Germany 9 - 13 Sep 2015
Deadlines Registration closed Abstract submission closed

Conference Programme

Day 1 - Wednesday 9 September 2015
TimeSpeaker
12:30-14:30 Arrival and Registration
14:30-14:45 Welcome remarks

Session 1: Non-coding and viral RNAs
14:45-16:30
Chair: Shobha Vasudevan

14:45-15:15

A specialized mechanism of microRNA-mediated translation in quiescence
Shobha Vasudevan, MGH Cancer Center, Harvard Medical School

15:15-15:30

Selected talk: Maria Ascension Ariza Mateos

15:30-15:45

Selected talk: Ania Wilczynska

15:45-16:00

Selected talk: Jennifer Jungfleisch

16:00-16:15

Selected talk: Alvaro Glavic

16:15-16:30

Selected talk: Danny Nedialkova

16:30-17:00

Coffee Break

Keynote Session
17:00-21:00

17:00-17:45 Keynote lecture: Molecular Mechanism of Scanning and Start Codon Selection
Alan Hinnebusch, NIH
17:45-18:30 Keynote lecture: The CPEB-family of RNA-binding proteins, mechanisms of action and new somatic functions
Raúl Mendéz, IRB Barcelona
18:30-20:00 Dinner
20:00-21:00 Keynote History Lecture:  SnRNPs: from the spliceosome to virus-infected cells
Joan A. Steitz, HHMI, Yale University
21:00-22:00 Welcome reception in the ATC Foyer and Rooftop Lounge
Day 2 - Thursday 10 September 2015
TimeSpeaker

Session 2: Translation initiation
09:00-12:30
Chair: William Merrick

09:00-09:10

Introduction: William Merrick, Case Western Reserve University

09:10-09:25 Selected talk: Christopher Aylett
09:25-09:40 Selected talk: Tanweer Hussain
09:40-09:55 Selected talk: Colin Aitken
09:55-10:10 Selected talk: Jyothsna Visweswaraiah
10:10-10:30 Selected talk: eIF4F: the disassembly hypothesis
William Merrick, Case Western Reserve University
10:30-11:00 Coffee Break
11:00-11:15 Selected talk: Ivan Topisirovic
11:15-11:30 Selected talk: Rebecca Moschall
11:30-11:45 Selected talk: Eunah Kim
11:45-12:00 Selected talk: Ivaylo Ivanov
12:00-12:15 Selected talk: Anne-Catherin Prats
12:15-12:30 Selected talk: Luisa Romao
12:30-14:00 Lunch
Session 3: Interconnections between translation and other processes
14:00-17:30
Chair: Mordechai Choder
14:00-14:30

A system view of gene expression
Mordechai Choder, Technion - Israel Institute of Technology

14:30-14:45 Selected talk: Anton Ogorodnikov
14:45-15:00 Selected talk: Chengkai Dai
15:00-15:15 Selected talk: Johanna Schott
15:15-15:30 Selected talk: Olivier Namy
15:30-16:00 Coffee Break and Meet the Speakers in ATC Foyer
16:00-16:15 Selected talk: Jonathan Lipton
16:15-16:30 Selected talk: Thosifumi Inada
16:30-16:45 Selected talk: Anthony Schuller
16:45-17:00 Selected talk: Yuichiro Mishima
17:00-17:15 Selected talk: Aditya Radhakrishnan
17:15-17:30 Selected talk: Christian Schmidt
17:30-18:00 Pre-dinner drinks
18:00-19:30 Dinner
19:30-21:30 Poster Session I
21:30-22:30 Wine & Cheese
Day 3 - Friday 11 September 2015
TimeSpeaker

Session 4: The Ribosome
09:00-12:00
Chair: Christian Spahn

09:00-09:30 Christian Spahn, Institute of Medical Physics and Biophysics, Charité Berlin
09:30-09:45 Selected talk: Alexey Amunts
09:45-10:00 Selected talk: Deniz Simsek
10:00-10:15 Selected talk: Niels Fischer
10:15-10:45 Coffee Break
10:45-11:00 Selected talk: Riccardo Belardinelli
11:00-11:15 Selected talk: James Marks III
11:15-11:30 Selected talk: Angelica Ferguson
11:30-11:45 Selected talk: Roland Beckmann
11:45-12:00 Selected talk: Justine Mailliot
12:00-16:30 Free time / Sightseeing in downtown Heidelberg
Session 5: Ribonucleoprotein complexes
16:30-19:00
Chair: Markus Landthaler
16:30-17:00 Markus Landthaler, Max-Delbrück-Center for Molecular Medicine
17:00-17:15 Selected talk: Daniel Benhalevy
17:15-17:30 Selected talk: Janosch Hennig
17:30-18:00 Coffee Break and Meet the Speakers in ATC Foyer
18:00-18:15 Selected talk: Sarah Fritz
18:15-18:30 Selected talk: Marina García-Beyaert
18:30-18:45 Selected talk: Nancy Standart
18:45-19:00 Selected talk: Kiyoko Ogawa-Goto
19:00-20:30 Dinner    
20:30-22:30 Poster Session II
22:30-23:30 Wine & Cheese

Day 4 - Saturday 12 September 2015
TimeSpeaker
Session 6: Development, disease and metabolism
09:00-12:00
Chair: Fátima Gebauer

09:00-09:30 Fátima Gebauer, Centre for Genomic Regulation (CRG)
09:30-09:45 Selected talk: Karuna Sampath
09:45-10:00 Selected talk: Kotaro Fujii
10:00-10:15 Selected talk: Ariel Bazzini
10:15-10:45 Coffee Break
10:45-11:00 Selected talk: Michael Sheets
11:00-11:15 Selected talk: Matthew Brook
11:15-11:30 Selected talk: Craig Stumpf
11:30-11:45 Selected talk: Marie-Astrid Albert
11:45-12:00 Selected talk: Cornelis Calkhoven
12:00-13:30 Lunch

13:30-15:30

Poster Session III

Session 7: Systems approaches
15:30-18:30
Chair: Thomas Preiss

15:30-16:00 In vivo snapshots of eukaryotic translation initiation and termination captured by small ribosomal subunit profiling
Thomas Preiss, The Australian National University
16:00-16:15 Selected talk: Joseph Curran
16:15-16:30

Selected talk: Amy Lee

16:30-16:45

Selected talk: Lorenzo Calviello

16:45-17:15

Coffee Break

17:15-17:30 Selected talk: Paulo Gameiro
17:30-17:45 Selected talk: Elizabeth Grayhack
17:45-18:00 Selected talk: Jeff Coller
18:00-18:15 Selected talk: Eric Mills
18:15-18:30 Selected talk: Ina Hollerer
18:30-18:45 Closing remarks
18:45-19:15 Pre-dinner drinks
19:15-01:00 Banquet Dinner and Party
Day 5 - Sunday 13 September 2015
DEPARTURE DAY