Location & dates EMBL Heidelberg, Germany 30 Sep - 3 Oct 2020 Register Now
Deadlines Registration - 19 Aug 2020 Abstract - 8 Jul 2020

EMBL Courses and Conferences during the Coronavirus pandemic

With the onsite programme paused, many of our events are now being offered in virtual formats.


Registration is open as usual for many events, with back-up plans in place to move further courses and conferences online as necessary. Registration fees for any events affected by the COVID-19 disruption are fully refundable.


More information for participants of events at EMBL Heidelberg can be found here.

Programme

Got something to say? Tweet it with #EMBLEvoEco

Day 1 - Wednesday 30 September 2020
TimeSpeaker
15:30 - 17:00 Arrival and Registration
17:00 - 17:15 Opening remarks
  Session 1 - Systems and Synthetic Biology
17:15 - 17:45

Quantifying the predictability of evolution
Claudia Bank - Instituto Gulbenkian de Ciência, Portugal

17:45 - 18:15 Engineering and laboratory evolution of endosymbiosis
Angad Mehta - University of Illinois at Urbana-Champaign, USA
18:15 - 18:45 Synthetic genetic systems for continuous protein evolution in vivo
Chang C. Liu - University of California, Irvine, USA
18:45 - 19:05 Selected short talk
19:05 - 19:25 Selected short talk
19:25 - 23:00 Dinner and get together
Day 2 - Thursday 1 October 2020
TimeSpeaker
Session 2 - Evolutionary Systems Biology
09:00 - 09:30

Comparative genomics of fungal pathogens
Toni Gabaldón - Centre for Genomic Regulation, Spain

09:30 - 10:00

The evolution of the genotype-phenotype map across the entire budding yeast subphylum
Antonis Rokas - Vanderbilt University, USA

10:00 - 10:30

Genome evolution and copy number variation in yeast
Maitreya Dunham - University of Washington, USA

10:30 - 11:00

Coffee break

11:00 - 11:30

Yeast-insects interactions and coevolution
Mat Goddard - University of Lincoln, UK

11:30 - 11:50

Selected short talk

11:50 - 12:10

Selected short talk

12:10 - 13:30

Lunch

13:30 - 14:10

Poster introduction (Flash talks)

14:10 - 16:00

Poster session 1

Session 3 - Experimental Evolution

16:00 - 16:30

Experimental evolution to understand microbial response to climate change
Sinead Collins - The University of Edinburgh, Ireland

16:30 - 17:00

Automated laboratory evolution
Adam Feist - Technical University of Denmark, Denmark

17:00 - 17:20

Selected short talk

17:20 - 17:50

Coffee Break

17:50 - 18:20

Directed evolution and synthetic biology
Virginia Cornish - Columbia University, USA

18:20 - 18:50

Molecular mechanisms of speciation and genetic buffering
Jun-Yi Leu - Institute of Molecular Biology, Taiwan

18:50 - 19:10

Selected short talk

19:10 - 21:30 Dinner
21:30 -  After Dinner Drinks – Rooftop lounge ATC
Day 3 - Friday 2 October 2020
TimeSpeaker
  Session 4 - Assembly and evolution of microbial communities I
09:00 - 09:30 Ecological interactions in cheese rind communities
Rachel Dutton - University of California, San Diego, USA
09:30 - 10:00 Evolution of cooperation and competition
Sara Mitri - University of Lausanne, Switzerland
10:00 - 10:20 Selected short talk
10:20 - 10:50 Coffee break
10:50 - 11:20 Evolution of gut bacterial communities
Isabel Gordo - Instituto Gulbenkian de Ciência, Portugal
11:20 - 11:50

Spatio-temporal organization of metabolic networks in cell communities
Markus Ralser - University of Cambridge, UK

11:50 - 12:10 Selected short talk
12:10 - 12:30 Selected short talk
12:30 - 13:30 Lunch
13:30 - 14:10 Poster introduction (Flash talks)
14:10 - 16:00 Poster session 2
Free Afternoon & Evening
Day 4 - Saturday 3 October 2020
TimeSpeaker
Session 5 - Assembly and evolution of microbial communities II
09:00 - 09:30 Origin and persistence of symbiosis
Wenying Shou - Fred Hutchinson Cancer Research Center, USA
09:30 - 10:00 Impact of drugs on microbiome assembly
Nassos Typas - EMBL Heidelberg, Germany
10:00 - 10:20 Selected short talk
10:20 - 10:50 Coffee break
10:50 - 11:20 Learning from synthetic genomic applications in yeast
Lars Steinmetz - EMBL Heidelberg, Germany
11:20 - 11:40 Selected short talk
11:40 - 12:00 Selected short talk
12:00 - 12:20 Selected short talk
12:20 - 13:50 Lunch
Session 6 - Evolution of complex traits I
13:50 - 14:20 Molecular ecology and evolution of fungi
Tatiana Giraud - Evolution et Systématique Laboratoire ESE, Université Paris-Sud XI, France
14:20 - 14:50 Evolution of complex traits in S. cerevisiae
Joseph Schacherer - University of Strasbourg, France
14:50 - 15:10 Selected short talk
15:10 - 15:30 Selected short talk
15:30 - 16:20 Coffee Break
Session 7 - Evolution of complex traits II
16:20 - 16:50 Genome dynamics in yeast evolution
Gilles Fischer - Sorbonne Université, France
16:50 - 17:20 Saccharomyces cerevisiae: a journey from the insect gut to the lab bench
Irene Stefanini - University of Turin, Italy
17:20 - 17:40 Selected short talk
17:40 - 18:00 Selected short talk
18:00 - 18:20 Selected short talk
18:20 - 18:50 Evolution of post-translational regulation
Pedro Beltrao - EMBL-EBI Hinxton, UK
18:50 - 19:00 Closing remarks & poster prizes
19:00 - 23:00 Dinner and Party